12 Ocak 2011 Çarşamba

Tembel Veli

Baba tarafım/sülalesi Of'ludur. Amcamın bugün çocukluğuna dair sohbet ederken anlattıklarından bi kısmını aktarmak istiyorum. Of'ta 1950'lerde babanemin yeni gelin olduğu zamanlar 2-3 katlı bahçeli evler çokmuş. Bu evlerin (büyük-köklü ailelerin evlerinin) bahçelerinde bir kenarda her daim kurulu bir masa olurmuş. Yolculuk edenler, fakirler yahut civardaki deliler gelip buralarda karınlarını doyururmuş. Evin gelini yahut hizmetlisi varsa bunlara hizmet eder, yemek verirmiş. Bi meşhur Tembel Veli varmış o yıllarda, aklı eksik, sokaklarda yaşayan bir deli. Mahalleli ile aralarında geçen ve tekerlemeye dönüşmüş meşhur da bir diyalog var;

Hey tembel Veli, Kız seversin?

-en güzeli..

Yemek yersin?

-5 lengeri..

İş Yaparsın??

- Ya koyver beni..


:)) İşte bu Tembel Veli aslında akraba-aile sahibi, yani kimsesiz değil fakat yerinde durmayan bir deli. Yani evde onu zaptetmek imkansızmış. O sebeple de kendisinden bıkan ailesi bunu kendi haline bırakmışlar.

Etraftan ona giyecek verildiğinde üstündekileri çıkartmaz, verileni üst üste giyermiş. Yıkanmadığı ve bakılmadığı için de leş gibi, kir pas içinde dolanırmış. Onun bunun bahçesinde sabahlayıp, gene onun bunun verdikleriyle doyururmuş karnını. Mahalledeki Eczacı Ömerin bir huyu varmış, işte asıl bunu anlatmak istedim. Eczacı Ömer, Tembel Veliyi ayda bir alıp dere kenarına götürür, anadan doğma soyarak derede onu iyice bi yıkarmış. Çıkarttığı kıyafetlerin hepsini de dere kenarında yakarmış. Tembel Veli üzülür, yanan kıyafetleri için ağlayıp bağırırmış. Fakat Eczacı Ömer çıplak kalan Veli'ye önce ilaçlarla bi güzel yara bere varsa dezenfekte edip pansuman yapar, sonra da iki dirhem bir çekirdek yeni kıyafetler ile giydirirmiş. Ömer bunu üşenmeden her ay yapar, sonra o kirlenen kıyafetleri yakıp yenileri ile Veli'yi giydirip sokağa salarmış. Of'ta Veli'yi tanımayanlar görünce, fötr şapkasıyla onu bir beyfendi sanarlarmış. Ta ki o yine üstü başı pasak içinde kat kat giyinip Eczacı Ömer'e yakalanana kadar..

:))


Ömer'in bu cesaret ve insanlığı örnek alınıp daha çok insan tarafından bilinmeli diye düşündüm.

5 yorum:

Adsız dedi ki...

cok cok guzel bi hikaye.

saba dedi ki...

Adsız dedi ki...

gerçekten yardımsever olan insanlığın varlığı çok az artık bu ülkede, hikayeyi çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık

saba dedi ki...

Teşekkür ederim.

Mestan dedi ki...

ömerler çok azaldı be.